Skip to content

Executive Nominations

08/04/2022

Luis Felipe Restrepo, of Pennsylvania, to be a Member of the United States Sentencing Commission for a term expiring October 31, 2025, vice Ketanji Brown Jackson, term expired.

Nomination Number: PN2088-117

Received Date: 05/12/2022

Last Action: Confirmed by the Senate by Voice Vote.

08/04/2022

Candice C. Wong, of the District of Columbia, to be a Member of the United States Sentencing Commission for a term expiring October 31, 2027, vice Dabney Langhorne Friedrich, term expired.

Nomination Number: PN2091-117

Received Date: 05/12/2022

Last Action: Confirmed by the Senate by Voice Vote.

08/04/2022

John Gleeson, of New York, to be a Member of the United States Sentencing Commission for a term expiring October 31, 2023, vice Rachel Elise Barkow, term expired.

Nomination Number: PN2090-117

Received Date: 05/12/2022

Last Action: Confirmed by the Senate by Voice Vote.

07/21/2022

Enix Smith III, of Louisiana, to be United States Marshal for the Eastern District of Louisiana for the term of four years, vice Scott Patrick Illing.

Nomination Number: PN2058-117

Received Date: 05/05/2022

Last Action: Confirmed by the Senate by Voice Vote.

07/21/2022

Adair Ford Boroughs, of South Carolina, to be United States Attorney for the District of South Carolina for the term of four years, vice Peter M. McCoy, Jr., resigned.

Nomination Number: PN2210-117

Received Date: 06/06/2022

Last Action: Confirmed by the Senate by Voice Vote.

07/12/2022

Steven M. Dettelbach, of Ohio, to be Director, Bureau of Alcohol, Tobacco, Firearms, and Explosives, vice B. Todd Jones, resigned.

Nomination Number: PN1975-117

Received Date: 04/25/2022

Last Action: Confirmed by the Senate by Yea-Nay Vote. 48 - 46. Record Vote Number: 246.

06/23/2022

Phillip A. Talbert, of California, to be United States Attorney for the Eastern District of California for the term of four years, vice McGregor W. Scott, resigned.

Nomination Number: PN1974-117

Received Date: 04/25/2022

Last Action: Confirmed by the Senate by Voice Vote.

06/13/2022

Gerard M. Karam, of Pennsylvania, to be United States Attorney for the Middle District of Pennsylvania for the term of four years, vice David J. Freed, resigned.

Nomination Number: PN1972-117

Received Date: 04/25/2022

Last Action: Confirmed by the Senate by Voice Vote.

06/13/2022

Jacqueline C. Romero, of Pennsylvania, to be United States Attorney for the Eastern District of Pennsylvania for the term of four years, vice William M. McSwain, resigned.

Nomination Number: PN1973-117

Received Date: 04/25/2022

Last Action: Confirmed by the Senate by Voice Vote.

06/13/2022

Joshua D. Hurwit , of Idaho, to be United States Attorney for the District of Idaho, for the term of four years, vice Bart M. Davis, resigned.

Nomination Number: PN1971-117

Received Date: 04/25/2022

Last Action: Confirmed by the Senate by Voice Vote.

06/06/2022

Michael M. Contrades, of Hawaii, to be United States Marshal for the District of Hawaii for the term of four years, vice Charles L. Goodwin, retired.

Nomination Number: PN2056-117

Received Date: 05/05/2022

Last Action: Received message of withdrawal of nomination from the President.

05/26/2022

Andrew Fois, of the District of Columbia, to be Chairman of the Administrative Conference of the United States for a term of five years, vice Paul R. Verkuil, resigned.

Nomination Number: PN1604-117

Received Date: 01/04/2022

Last Action: Confirmed by the Senate by Voice Vote.

05/17/2022

Rachelle L. Crowe, of Illinois, to be United States Attorney for the Southern District of Illinois for the term of four years, vice Stephen R. Wigginton, resigned.

Nomination Number: PN1970-117

Received Date: 04/25/2022

Last Action: Confirmed by the Senate by Voice Vote.

05/17/2022

S. Lane Tucker, of Alaska, to be United States Attorney for the District of Alaska for the term of four years, vice Bryan D. Schroder, resigned.

Nomination Number: PN1704-117

Received Date: 01/31/2022

Last Action: Confirmed by the Senate by Voice Vote.

05/17/2022

Jesse A. Laslovich, of Montana, to be United States Attorney for the District of Montana for the term of four years, vice Kurt G. Alme, resigned.

Nomination Number: PN1703-117

Received Date: 01/31/2022

Last Action: Confirmed by the Senate by Voice Vote.

05/17/2022

Alexander M.M. Uballez, of New Mexico, to be United States Attorney for the District of New Mexico for the term of four years, vice John C. Anderson, resigned.

Nomination Number: PN1705-117

Received Date: 01/31/2022

Last Action: Confirmed by the Senate by Voice Vote.

04/28/2022

Paul Monteiro, of Maryland, to be Director, Community Relations Service, for a term of four years, vice Grande Lum, resigned.

Nomination Number: PN1672-117

Received Date: 01/10/2022

Last Action: Confirmed by the Senate by Voice Vote.

04/27/2022

Eddie M. Frizell, of Minnesota, to be United States Marshal for the District of Minnesota for the term of four years, vice Ramona L. Dohman.

Nomination Number: PN1378-117

Received Date: 11/15/2021

Last Action: Confirmed by the Senate by Voice Vote.

04/27/2022

Trina A. Higgins, of Utah, to be United States Attorney for the District of Utah for the term of four years, vice John W. Huber, resigned.

Nomination Number: PN1702-117

Received Date: 01/31/2022

Last Action: Confirmed by the Senate by Voice Vote.

04/27/2022

Vanessa Roberts Avery, of Connecticut, to be United States Attorney for the District of Connecticut for the term of four years, vice John H. Durham, resigned.

Nomination Number: PN1701-117

Received Date: 01/31/2022

Last Action: Confirmed by the Senate by Voice Vote.